29-oji nėštumo savaitė
29-oji nėštumo savaitė
Jūsų pilvukas jau pernelyg didelis, kad būtų galima jį ignoruoti. Jūs neabejotinai jaučiate nėštumo poveikį kojoms, šlapimo pūslei, juosmeniui ir net smegenims. Ypač, jei turite mažų vaikų. Jums vis sunkiau pasilenkti link jų ir nerimaujate, ar jie „neuždusins“ vaikučio, kai sėdasi jums ant pilvo. Nusiraminkite! Gamta pasirūpino patikimais apsauginiais mechanizmais, kurie saugo jūsų kūdikį įsčiose. 29-ąją nėštumo savaitę jūsų vaikas, greičiausiai, stumtelės atsakydamas į pernelyg stiprų išorinį spaudimą. Laikykite tai ankstyva brolių ir seserų bendravim forma. Vėliau taip bus nuolat.
Oi, mano nugara!
Viena labiausiai pažeidžiamų kūno vietų nėštumo metu yra nugara. Norint subalansuoti padidėjusį pilvuko svorį, stuburas automatiškai atsilenkia atgal. Be to, eidamos jūs nesąmoningai statote kojas plačiau. Kartu tai sukuria taip vadinamą nėščiųjų „ančių eiseną“, kurios, kaip anksčiau manėte, tikrai neturėsite. Kontroliuokite svorį, avėkite avalynę be kulnų, lėtai atsikelkite iš sėdimos ar gulimos padėties, atlikite pratimus, skirtus nugaros ir pilvo raumenims stiprinti, kurie taip pat remia stuburą.
Kas yra „dubens dugnas"?
Visada skirkite laiko keliems pratimams, kad sustiprintumėte dubens dugną. Įsivaizduokite, kad jūsų raumenys - tai diržas, palaikantis visus gyvybiškai svarbius dubens organus ir audinius. Šlapimo pūslė, tiesioji žarna, makštis, gimdos kaklelis ir kūnas reikalauja palaikymo, kad jie patikimai laikytųsi teisingoje vertikalioje padėtyje. Kosulys ir čiaudulys gali sukelti pernelyg didelę apkrovą į dubens dugną, todėl, jei peršalote, kreipkitės į gydytoją.
Fiziniai pokyčiai šią savaitę
-
Jūs galite pastebėti žymius patinimus ir svorio priaugimą. Taip atsitinka todėl, kad jūsų organizme atsirado daugiau cirkuliuojančio kraujo ir skysčio. Kojos, pėdos ir net pirštai gali atrodyti didesni, nei paprastai. Jei žiedai pradeda spausti, geriau nusiimkite juos dabar, nes po kelių savaičių dėl to gali kilti problemų. Daug moterų paskutiniais nėštumo mėnesiais vestuvinį žiedą nešioja ant kaklo grandinėlės.
-
Jaučiate karščiavimą? Trečiajame trimestre daug moterų pastebi kūno temperatūros pakilimą. Jums gali būti labai karšta net tada, kai vis kiti dreba nuo šalčio. Bet nesijaudinkite - jūsų kūnas automatiškai sumažina temperatūrą, kai kyla perkaitimo pavojus. Svarbiausia, netrukdykite jam vartodamos aštrų maistą, alkoholį ir nerimaudamos.
-
Pieno liaukos sugrumba ir tampa kietesnės. Ant jų išryškėja poodinės venos, speneliai dar labiau patamsėja. Visi šie pokyčiai yra būtini, kad krūtys būtų paruoštos jūsų kūdikiui reikalingo pieno gamybai. Stenkitės nesinaudoti sausinančiu odą muilu ir venkite bendro odos dirginimo. Nėra būtinybės imtis kokių nors priemonių nėštumo metu, kad pasiruoštumėte maitinimui krūtimi.
-
Jums vis sunkiau pasilenkti. Laikas pakirpti nagus, nusiskusti kojas ir nusipirkti avalynę, kurios nereikia varstyti. Artimiausiomis savaitėmis jūs pradėsite dejuoti besilankstydamos, net jei manėte, kad su jumis niekada taip nebus. Sveiki atvykę į trečiąjį trimestrą!
Emociniai pokyčiai šią savaitę
-
Galite šiek tiek atsipalaiduoti žinodamos, kad net priešlaikinio gimdymo atveju jūsų kūdikio šansai išgyventi yra labai dideli. Jei esate prieš laiką gimdę, be abejo, dabar nerimaujate ir bijote, kad tai gali vėl pasikartoti.
-
Pradėkite atskirti tikrai svarbius dalykus nuo antraeilių. Pagalvokite apie tai, kas jums yra reikalinga ir ką norėtumėte padaryti iki gimstant vaikui. Pabandykite pragmatiškai nustatyti, ką bus žymiai sunkiau padaryti, atsiradus visiško jūsų dėmesio reikalausiančiam kūdikiui. Dabar ne laikas pradėti kapitalinį remontą, planuoti persikėlimą ar ieškoti naujo darbo. Stenkitės išvengti streso ir gyventi įprastą gyvenimą.
-
Stenkitės nesutelkti dėmesio į tai, kaip atrodo jūsų kūnas. Galbūt jums prireiks pakeisti nuomonę apie tai, kas yra laikoma patrauklumu. Nėščiosios moters kūnas yra unikalus ir turi savo vidinį grožį.
-
Trečiajam trimestrui yra būdingos dažnos nuotaikų kaitos. Vienu metu jūs galite juoktis iš laimės, o jau kitą akimirką - apsipilti ašaromis. Laikykite popierines servetėles po ranka ir būkite sau atlaidi. Dėl visko kalti hormonai, kurie gali slopinti nervų sistemą ir sukelti panašius į priešmenstruacinius simptomus.
Kaip šią savaitę keičiasi vaikelis?
-
Šią savaitę jūsų mažylis sveria apie 1,4 kg ir turi perpus mažesnį svorį nei bus po gimimo. Po jo odele vis dar kaupiasi riebalai ir, jei vaikelis gimtų dabar, jis atrodytų labai liesas su ilgomis galūnėmis. Tikėtina, kad padidės kūdikio judesių dažnis. Jis dar turi vietos viso kūno judesiams ir galimybę keisti padėtį tol, kol užpakaliukas neužsifiksuos gimdos viduje.
-
Mažylio kvėpavimo takai vystosi toliau, formuojasi mažytės tinklinės struktūros – auga bronchiolių ir alveolių skaičius. Tačiau tai tik pradžia – vaiko kvėpavimo sistema visiškai susiformuoja iki aštuonerių metų.
-
Kiekvieną savaitę didėja tikimybė, kad kūdikis išgyvens priešlaikinio gimdymo atveju. Jei jis gims šią savaitę, jis net galėtų apsieiti be kvėpavimo palaikymo.
-
Šią savaitę akušerei ar gydytojui gali būti sudėtinga nustatyti, kurioje padėtyje guli vaikutis. Galvutę lengva supainioti su užpakaliuku, o mažylis gali būti toks judrus, kad tikrai sunku nustatyti, į kurią pusę jis pasisuko.
Patarimai šią savaitę
-
Paklauskite akušerės ar gydytojo, ar nereikėtų atlikti kraujo tyrimo, kad būtų nustatytas geležies kiekis, ar nereikėtų vartoti papildų, siekiant pakelti hemoglobino kiekį. Galbūt jums reikia nustatyti kraujo grupę ir atlikti antikūnių atrankos testą. Jei jūs turite neigiamą kraujo grupę, svarbu įsitikinti, kad jūsų kūnas negamina antikūnių.
-
Su savo partneriu sudarykite vaikų vardų sąrašą. Įdomu, kad daugelis tėvų dėl vaikučio vardo priima galutinį sprendimą tik jį išvydę. Pirmą kartą pažvelgę arba gerai apžiūrėję savo mažylio veidą tėvai jaučia, kaip jį reikia pavadinti. Kartais tai būna vardas, apie kurį anksčiau net negalvojo.
-
Atsisakykite jėgos pratimų ir sunkumų kilnojimo, jei jus vargina hemorojus. Jis tik progresuos dėl didėjančio spaudimo pilvo viduje ir į tiesiąją žarną. Pirmenybę teikite mažiau intensyviems pratimams - tokiems kaip joga ir plaukimas.