Vėjaraupiai: 5 svarbūs faktai
Vėjaraupiai: 5 svarbūs faktai
Vėjaraupiai. Turbūt pati juokingiausia liga iš mūsų vaikystės. Man įsiminė, kaip smagiai su mama mes tepdavome spuogelius briliantine žaluma, žaisdamos gyvūnus. Tada viskas vyko lengvai ir be komplikacijų, nors persirgo visi šeimos nariai. Tačiau vėjaraupiai nėra tokie saugūs, kaip daugelis mano.
1. Vėjaraupiai nėštumo metu gali būti pavojingi
Vėjaraupiais – virusinė infekcija, pūslelinės rūšis. Nėštumo metu, kaip ir bet kuri kita liga, ji nepageidautina. Nėščios moterys, kurios anksčiau nebuvo sirgusios vėjaraupiais, priklauso rizikos grupei. Nėštumo pradžioje ir prieš gimdymą vėjaraupiai yra pavojingesni nei antrąjį nėštumo trimestrą. Taigi, jei įmanoma, nėščiai moteriai reikia saugotis šio viruso. Tačiau vėjaraupiai – labai užkrečiama liga. O jei šeimoje susirgo vaikai, apsaugoti mamą bus nelengva. Be to, nėščios moterys nėra vakcinuojamos nuo šio viruso. Jei yra galimybė galima paskiepyti nuo vėjaraupių iš anksto. Jei vis dėlto susirgote, nesijaudinkite per anksti. Pasikonsultuokite su savo gydytoju. Gali atsirasti komplikacijų nuo šios ligos, bet tai atsitinka gana retai. Atminkite, kad nėščiajai svarbu psichologinis komfortas ir poilsis.
2. Geriau persirgti vaikystėje
Daugelis yra girdėję, kad vėjaraupiais geriausia persirgti ankstyvoje vaikystėje. Tikra tiesa. Vaikams iki 10–12 metų liga dažniausiai praeina lengvai ir be komplikacijų. Komplikacijos dažniau kyla kūdikiams ir suaugusiems. Bet kokiu atveju, jei jūs ar jūsų kūdikis serga vėjaraupiais, kvieskite gydytoją, kad nustatytų diagnozę ir gautumėte tinkamas rekomendacijas. Šios ligos simptomai yra panašūs į kai kurių kitų, ir bus geriau, jei diagnozę nustatys gydytojas. Jis taip pat imsis būtinų priemonių įvesti karantiną įstaigoje, kurioje lankosi jūsų mažylis.
3. Vėjaraupiai nėra toks saugūs, kaip įprasta manyti
Vadinti vėjaraupius lengva ir malonia liga nepavyks. Be visų žinomų niežtinčių spuogelių ant odos (beje, jų nebūtinai gali būti sergant vėjaraupiais), vėjaraupiai gali pasireikšti ir šiais simptomais: silpnumu, galvos skausmu, karščiavimu. Sunkiais atvejais galimas karščiavimas net iki 40 ° C, vėmimas ir viduriavimas. (Svarbi informacija: sergant vėjaraupiais negalima vartoti aspirino. Pasirinkite kitą priemonę temperatūrai sumažinti ir simptomams palengvinti). Vėjaraupių komplikacijos gali būti: virusinis encefalitas, hepatitas, pneumonija, sepsis. Rizikos grupės žmonėms (silpną imunitetą turintiems žmonėms, pagyvenusiems, kūdikiams) galima sunki ligos eiga ir komplikacijos. Štai kodėl kai kuriose Europos šalyse vėjaraupių vakcinacija yra įtraukta į privalomų skiepų sąrašą..
4. Labai užkrečiama – namuose suserga visi
Jei vaikų darželyje, mokykloje ar bute yra vėjaraupių nešiotojas, kitiems šeimos nariams, kurie dar nepersirgę vėjaraupiais, užsikrėsti nebus sunku. Vėjaraupiai – labai užkrečiama liga. Virusas perduodamas oro-lašeliniu būdu arba per kontaktą. Galite užsikrėsti pokalbio metu, būdami kartu mažame uždarame kambaryje, apkabindami ir bučiuodami ligonį. Vėjaraupiais sergantis asmuo kitus užkrėsti gali likus 1–2 dienoms iki spuogelių atsiradimo, vėliau – dar 5–6 dienas. Ligos inkubacinis periodas yra 7–21 diena.
5. Žaizdelių prideginimas briliantine žaluma – atgyvena
Sergant lengva vėjaraupių forma, gydymas apima poilsį, skysčių vartojimą ir kruopščią paciento higieną. Žaizdelių negalima liesti, tuo labiau, kasyti. Tai gali sukelti papildomą infekciją ir gresia randų susidarymas ant odos. Jei vaikas susirgo, motina turėtų atidžiai stebėti jo higieną: kasdien prausti mažylį, kirpti jo nagučius ir plauti rankas muilu. Galima sutepti žaizdas bet kokiu antiseptiku – medetkų alkoholio tirpalu, medicininiu spiritu. Tepti spuogelių briliantine žaluma nerekomenduojama.