Mažylio Mityba

Pradedame primaitinti mažylį sultimis: kaip, kada ir kiek duoti?

Pradedame primaitinti mažylį sultimis: kaip, kada ir kiek duoti?

Manoma, kad sultys – natūralus vitaminų ir mineralų šaltinis. Štai kodėl anksčiau pediatrai rekomendavo jas įtraukti į mažylio racioną nuo trijų mėnesių amžiaus. Šiuolaikiniai ekspertai griežtai kritikuoja senus metodus, pataria palaukti su sultimis mažiausiai šešis ar net dvylika kūdikio mėnesių. Vis dėlto kokio amžiaus mažylį verta supažindinti su sultimis, ir kuo pavojingas ankstyvas jų įvedimas?

Pirmoji kūdikio pažintis su sultimis

Sulčių vaikui rekomenduoja duoti tik susipažinus su kitais produktais. Iš anksto reikia įsitikinti, kad jų vartojimas neturės įtakos suvartoto motinos pieno ar mišinio kiekiui, jei mažylis yra dirbtinai maitinamas. Vadinasi, tai turėtų įvykti ne anksčiau kaip 6 mėnesių amžiaus.

Tačiau atsižvelgiant į tai, kad net ir šiame amžiuje sultys neturi daug naudos, geriau atidėti šią akimirką iki metų. Amerikos pediatrų akademija mano, kad vaisių sultys nevaidina jokios reikšmės subalansuotam vaikų iki dvylikos mėnesių mitybos racionui. Tačiau jų naudojimas gali sukelti neigiamas pasekmes:

  • padidėjusi karieso vystymosi rizika;
  • virškinimo sutrikimai dėl vaiko skrandžio ir virškinimo trakto nebrandumo (viduriavimas, pilvo pūtimas, vidurių pūtimas);
  • nutukimo tikimybė ateityje.

Primaitinimas vaisiais – nuo ko pradėti?

Jei kalbėtume apie vaisius apskritai, tai daug naudingiau juos į vaikų meniu įvesti tyrelių, o ne sulčių pavidalu. Tyrėje yra augalinių skaidulų, kurios skatina virškinimą ir geresnį vaisių rūgščių įsisavinimą. Vaisių tyrę galima įvesti  7-9 mėnesiais – kaip antrą ar trečią primaitinimą. 

Tačiau  suėjus metukams, galite įvesti į kūdikio mitybą ir sultis. Reikėtų pradėti nuo neutralių – pavyzdžiui, obuolių ar kriaušių. Žinoma, jos neatmeta alerginės reakcijos iki nulio,  nes viskas priklauso nuo individualaus organizmo jautrumo. Tačiau šiuo atveju jo tikimybė yra minimali.

Amžius (mėnesiais)

6

6,5

7

8

9

10-12

Produktai

Daržovių tyrė, mg

10-50

60-100

150

170

180

200

Augalinis aliejus, ml

1-3

3

3

5

5

6

Vaisių tyrė, mg

-

5-30

30-50

60-70

70-80

90-100

Vaisių sultys, ml

-

-

5-50

60-70

70-80

90-100

Varškė, mg

-

-

10-20

30-40

40

50

Pieniška košė, mg

-

-

50-70

100-120

130-160

200

Mėsos tyrė, mg

-

-

5-30

30-50

50

60-70

Džiuvėsėliai ir sausainiai, mg

-

-

1-3

3-5

7

10-15

Trynys, mg

-

-

-

0,25

0,5

0,5

Rauginto pieno produktai, mg

-

-

-

100-200

200

400-600

Sviestas, mg

-

-

-

1-4

5

6

Kviečių duona, mg

-

-

-

-

5

10

Maitinimo lentelė: kada ir kiek produktų duoti kūdikiui.

Paskutiniai į mažylio racioną yra įtraukiami citrusinių gėrimai (greipfrutų, apelsinų) ir egzotiniai vaisiai (mango, papaja). Dėl to apskritai geriau neskubėti. Jei kalbėtume apie sulčių kiekį primaitinant, norma per dieną 1-3 metų mažyliui – 120 ml. Kai buvo pradedamos įvesti sultys, jas įvedant po lašelį, palaipsniui didinant porciją. Po metų tokio subtilaus požiūrio nebereikia. Galite duoti vaikui iš karto pusę, tinkamos pagal amžių, porcijos (60 ml). Ir jei nėra neigiamų organizmo reakcijų, pereikite prie viso tūrio.

Kokias sultis duoti mažyliui?

Svarbu suprasti, kad sultys ir sulčių turintys gėrimai nėra tas pats dalykas. Vaikams vaisių sultys turėtų būti 100 %.. Amerikos pediatrijos akademija primygtinai tvirtina, kad mažyliams nuo metų galima duoti tik pasterizuotas sultis. Pirmenybę parduotuvėje teikite buteliukams, o ne kartoninėms pakuotėms. Ir tai būtinai turi būti kūdikių maisto serija. Galite duoti naminių kompotų, bet pačių pagamintos sultys – deja, ne pats geriausias variantas. Jos turi per daug cukraus, be to, tai puiki terpė veistis įvairiems mikroorganizmams, galintiems sukelti žarnyno infekcijas. Sulčių iš parduotuvės alternatyva gali būti šviežios sultys, bet tik tuo atveju, jei jas išspaudėte prieš pat vartojimą. Šviežias sultis būtinai praskieskite vandeniu, kad jų skonis būtų pakankamai neutralus. Renkantis tarp skaidrių sulčių ir sulčių su minkštimu, svarbu atsiminti, kad pirmosiose vitaminų iš esmės nėra.

Saugome mažylio dantis

Kaip jau minėta, per didelis sulčių vartojimas labai padidina vaikų karieso vystymosi riziką. Tačiau norint išvengti šio nemalonumo nepakanka tiesiog sumažinti gėrimo kiekį. Labai svarbu laikytis kelių taisyklių:

  • neleiskite vaikams ilgai gerti sulčių. Nepilkite jų į buteliuką ar puodelį, kurį lengva transportuoti. Mažylis ištęs malonumą ir gurkšnos skanų gėrimą visą dieną. Dėl to nuolatinis vaisių rūgščių ir cukraus poveikis dantų emaliui pradės jį naikinti.
  • Nepratinkite savo kūdikio gerti per šiaudelį. Žinoma, tai gali būti linksma pramoga, kuri suteiks mamai keletą tylių minučių, tačiau tokiu būdu kūdikis sultis gers daug ilgiau nei įprastai gurkšnodamas. Ir atitinkamai, kuo ilgesnis kenksmingų medžiagų kontaktas su dantimis, tuo labiau jie kenčia.
  • Neduokite gerti sulčių prieš miegą. Po to kūdikis nebevalgo nieko, o „sulčių“ apnašos visą naktį išlieka ant pažeidžiamo emalio.

Teksto autorė Julija Archangelska