Kūdikio Auklėjimas ir Raida

Žaidimai ir kūdikio raida nuo gimimo iki pirmųjų gyvenimo metų

Žaidimai ir kūdikio raida nuo gimimo iki pirmųjų gyvenimo metų

Per žaidimus vaikai pirmaisiais gyvenimo metais pažįsta save, juos supančius žmones ir aplinkinį pasaulį.

Jūsų kūdikis visą dėmesį skiria pažinti save ir tyrinėti jį supantį pasaulį. Žaidimai skatina vaizduotę, lavina smulkiąją motoriką, vaizduotę, kalbą, ugdo pažinimą. Žaidimų nauda tokia didelė, kad kiekviena jūsų kūdikio diena turėtų būti žaidimų diena! Ir jūs – jo pirmasis ir svarbiausias partneris šiuose žaidimuose. Galite skatinti žaidimus veikdami kartu ir užtikrinti jūsų mažylio raidą naudojant jo amžiui tinkamus žaislus, medžiagas ir asmeninę patirtį. Žaidimai su tėvais skatina kūdikius tyrinėti išorinį pasaulį, sutelkti dėmesį, skatina kalbos ir intelekto raidą ir suteikia jiems aplinkos kontrolės jausmą, kurio jiems reikia norint sustiprinti pasitikėjimą savimi. Be pagrindinių įgūdžių, svarbių tolesnei fizinei ir psichinei raidai, įgijimo, žaidimai yra labai svarbus faktorius, stiprinantis jūsų ryšį su vaiku.

Žaidimai ir raida nuo gimimo iki 1 metų 

  • Padėkite vaikui tyrinėti savo rankas žaidžiant pirštais ar masažuojant juos.
  • Kai mažylis guli ant grindų, padėkite jam apsiversti.
  • Paruoškite vaikščiojimui – žaiskite stovėjimą ir pašokinėjimus.
  • Skatinkite vaiką ištiesti ranką ir pačiupti žaislą.
  • Įveskite naujus bendravimo gestus (pavyzdžiui, ištieskite rankas priešais save, kai einate paimti savo kūdikio).
  • Pasiūlykite mažyliui garsinius žaislus (puodeliai, būgnai, varpeliai ir pan.).
  • Nesiūlykite žaislų vien tik iš parduotuvės – nėra nieko įdomiau nei spalvotu popieriumi pripildytas krepšys arba maisto indelis su makaronais!
  • Atkreipkite dėmesį į savo kūdikio nuotaiką: jei jis yra patenkintas ir laimingas – pažaiskite su juo aktyvesnius žaidimus, jei jis pavargęs ar neramus – pasupkite ir padainuokite jam.

Pagrindinės medžiagos žaidimams

Barškučiai, vienspalviai ir įvairiaspalviai žaislai, , varpeliai, žaislai su skirtingomis faktūromis ir garsais, žvangučiai, kojyčių barškučiai, muzikiniai žaislai (tie, kuriuos kūdikis gali suaktyvinti), kramtukai, knygos, žmonių nuotraukos, veidrodėlis (gerai tinka skatinti apsiversti ant pilvuko apie 2,5 mėnesio amžiaus), spalvingi kilimėliai, muzikos įrašai, dėlionės.

Nuo 6 mėnesių pridėkite medines kaladėles, lengvus spalvotus kamuoliukus, vaikišką baseiną, žaislinius telefonus ir gyvūnus, mirksinčius ir švytinčius žaislus.

Ką veikti su vienerių metų vaiku?

  • Bus naudinga, jei jūsų vaikas turės didelį įvairių žaislų pasirinkimą.
  • Pirmenybę teikite daugiafunkciniams žaislams, tokiems kaip plastilinas ar mediniai blokeliai,iš kurių vaikas gali ką nors pastatyti, sukurti.
  • Mažyliai geriausiai mokosi mėgdžiodami, todėl leiskite jiems stebėti jus, kai jūs ką nors darote.
  • Į žaidimus atsineškite „pagalbinių“ medžiagų (kartoninių dėžučių, kubelių, figūrėlių, indų ir pan.).
  • Skatinkite savo kūdikio savarankiškumą tokiais veiksmais, kaip savarankiškas valgymas.
  • Ugdykite smulkiosios motorikos įgūdžius naudodami pirštų žaidimus, konstravimą, piešimą, lipdymą.
  • Skatinkite vaikų socializaciją – lankykitės žaidimų aikštelėse, parkuose.
  • Dainuokite dainas ir skaitykite knygas (neleiskite vaikams per ilgai žiūrėti televizoriaus ar žaisti išmaniuoju telefonu), žiūrėkite paveikslėlius, padėkite mažyliui vardinti daiktus.

Pagrindinės medžiagos žaidimams

Spaudžiami žaislai, įvairaus dydžio kamuoliukai, paprasti galvosūkiai su dideliais gabalėliais ir rašikliais (pagal sudėtingumą jie turi atitikti vaiko amžių), surenkama lenta, dėžutės, formavimo priemonės, popierius ir dideli spalvoti pieštukai piešimui, jojimo žaislai, žaislai skirti smėlio ir vandens žaidimams (pavyzdžiui, maži kastuvėliai ir grėbliukai, kibirėliai, įvairaus dydžio puodeliai), žaislinė buitinė technika, kaip pas mamą ir tėtį – lygintuvai, arbatinukai, vejapjovės ir kt., lėlės, automobiliai/ sunkvežimiai, muzikos instrumentai (pavyzdžiui, būgnas), vaikų baseinai, nameliai, sporto kampeliai.