Patarimai Būsimoms Mamoms

Svarbiausi vitaminai, kurių jūsų kūnui reikia nėštumo metu

Svarbiausi vitaminai, kurių jūsų kūnui reikia nėštumo metu

Kai Karina buvo penktą mėnesį nėščia, gydytoja pasakė, kad jai trūksta jodo. Iš pradžių ji netikėjo, kad tai rimta problema, nes stebgėsi būti sveika ir stipri nėštumo metu, vartojo vitaminų papildus. Tačiau tyrimai parodė vidutinį jodo trūkumą, kuris pasireiškia 50 proc. nėščių moterų. Kodėl ši aplinkybė sukelia rimtą susirūpinimą? Kaip tai gydyti?

Nėštumo metu skydliaukės hormonų lygis padidėja apie 50 proc., palyginti su lygiu prieš pastojimą. Jodo trūkumas nėštumo metu gali neigiamai paveikti kūdikio smegenų vystymąsi tiek gimdoje, tiek po gimimo, sukeldamas vystymosi ir mokymosi problemas. Jei trūkumas yra rimtas, vaikui gali išsivystyti jodo trūkumo sutrikimas (IDD), kuris iki šiol yra dažniausia protinio atsilikimo ir smegenų pažeidimo priežastis, kurios galima išvengti. Tačiau kai žala padaryta, ji neišvengiama.

Skydliaukė naudoja jodą, kad gamintų vieną iš svarbiausių hormonų, kuris yra atsakingas už medžiagų apykaitą. Dėl jodo trūkumo mama nesugeba pagaminti pakankamai skydliaukės hormonų, kad patenkintų augančio kūdikio smegenų poreikius. Jei hipotirozė (skydliaukės hormonų trūkumas) išsivysto ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu, padidėja persileidimo, priešlaikinio gimdymo ir neurologinio vaisiaus pažeidimo rizika.

Profesorius Eastmanas, Sidnėjaus universiteto endokrinologas ir Skydliaukės fondo medicinos patarėjas, perspėja: „Nėščios moterys gauna maždaug du kartus mažesnę jodo normą. Tai mane neramina, nes ateinančios kartos vaikams kyla labai rimtas šalutinio poveikio, įskaitant smegenų pažeidimus, pavojus. Jei yra didelis jodo stygius, vaikų intelekto koeficiento rodikliai sumažėja 10-15 balų, galimas klausos sutrikimas, pastebima žymiai daugiau dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromo (ADHD) atvejų“. Profesorius priduria: „Didžiausią susirūpinimą kelia tai, kad bent pusei šioje šalyje gimusių vaikų kyla rizika susirgti kokia nors lengva psichine liga dėl motinos jodo trūkumo“.

Atsižvelgiant į nerimą keliančią statistiką, rodančią, kad 50 proc. besilaukiančių motinų kenčia nuo jodo trūkumo, moterys turėtų atidžiai stebėti, kad gautų pakankamai šio mikroelemento.

Taigi, kaip moterys gali užkirsti kelią jodo trūkumui? To negalima pasiekti vien tik maisto raciono sąskaita, nes nėštumo metu būtina papildomai gauti 100–200 mkg jodo per dieną.

Jūs galite:

  • Išgerti 0,5–1 l pieno per dieną.
  • Vartoti joduotą druską. Tai ne tas pats, kas jūros druska. Turite įsitikinti, kad vartojate tinkamą druską, nes jūros druska yra nepakankamas jodo šaltinis.
  • Valgyti maistą, kuriame gausu jodo. Jūros gėrybėse ir dumbliuose yra ypač daug šio mikroelemento.
  • Geriausias dalykas, kurį galite padaryti – vartoti jodą multivitaminų sudėtyje. Daugumoje papildų yra nuo 50 iki 150 mkg jodo, kai per parą reikia suvartoti 100-200 mkg. Tačiau svarbu atidžiai ištirti savo vitaminų kiekį ir įsitikinti, ar juose yra jodo.
  • Kai Karina patikrino vitaminų, kuriuos vartojo, sudėtį, paaiškėjo, kad juose nėra jodo. Tad iškart juos pakeitė ir pakoregavo mitybą. Karinai kūdikio smegenų apsauga buvo gyvybiškai svarbi, o neturėdama informacijos šia tema, nežinojo, kaip galėtų tai daryti veiksmingai.