Kūdikio Auklėjimas ir Raida

Kaip žaisti su 3-6 mėnesių mažyliu

Kaip žaisti su 3-6 mėnesių mažyliu

Jūsų kūdikiui jau sukako 3 mėnesiai. Jis jau savarankiškai laiko galvytę. Žinoma, jūs jau pastebėjote, kad kūdikis ne tik pastebimai paaugo, bet ir tapo judresnis bei aktyvesnis. Jis su susidomėjimu reaguoja į viską, kas jį supa.

Prasideda aktyvios pažinties su supančiu pasauliu amžius. Vaikas tirs jį visais įmanomais būdais: lies, griebs, žiūrės, klausys ir net ragaus. Skatinkite šį susidomėjimą žaisdami!

Laikas paįvairinti jau žinomas jums linksmas pramogas mažyliams iki trijų mėnesių kitais, ne mažiau įdomiais ir naudingais žaidimais.

Veidrodis

Maždaug trijų mėnesių amžiaus kūdikiai pradeda domėtis savo atspindžiu veidrodyje. Dažniau rodykite savo kūdikį veidrodyje, kalbėkite su juo. Pasakykite, kieno tai atspindys, kur rankutės, kur kojytės ir pan. Žaiskite su veidrodžiu slėpynes – pakaitomis tai paslėpkite, tai rodykite veidrodį kūdikiui.

Kūdikius sužavi, kai veidrodyje pasirodo jam jau pažįstami daiktai ir žaislai. Taip jis pradeda suvokti, kur yra tikrasis daiktas, o kur yra jo atspindys.

Karuselė

Sulaukus 2–3 mėnesių kūdikiui įdomi ir naudinga pramoga tampa virš lovelės pakabinama muzikinė karuselė. Stebėdamas judančias figūras, klausydamasis melodijos, kūdikis treniruoja savo klausą ir regėjimą, mokosi sukaupti dėmesį. Jauniausiems geriau pasirinkti nespalvotas juodai baltas figūrėles, kad būtų padidinta regėjimo koncentracija, o maždaug nuo trijų mėnesių galite pasirinkti spalvotas pakabinamas figūrėles.

Tačiau atminkite, kad negalima įjungti karuselės ilgam laikui. Net jei jūsų mažylis entuziastingai stebi figūras, verta skirti laiko jam pailsėti, nes mažylio nervų sistema vis dar yra nebrandi ir jis greitai pavargsta. Figūrėlių judėjimas verčia vaikus nuo trijų mėnesių pasukti galvą į patraukliausios pusę. Po 3–4 mėnesių kūdikis pradeda siekti mėgstamų pakabučių. Taigi tai taip pat skatina motorinės veiklos vystymąsi.

Barškučiai

Jei anksčiau vaikas galėjo akutėmis stebėti ryškaus daikto judesius, kuriuos daro suaugęs, tai, būdamas trijų mėnesių ir vyresnis, jis bando sučiupti barškutį ir savarankiškai išgauti garsą. Jo emocijoms nėra ribų. Svarbu, kad žaislas būtų pakankamai patogus sugriebti, lengvas ir ryškus, o svarbiausia – saugus. Mat kūdikis nuolat bandys paragauti jo skonio.

Tarp lovelės šonų taip pat galite pritvirtinti girliandas su barškučiais tokiame lygyje, kad kūdikis galėtų jas stumdyti kojomis ir išgirsti garsą. Tai lavins ne tik smulkiąją motoriką, bet ir kūdikio judesių koordinaciją.

Įvairūs garsai

Šiame amžiuje kūdikis jau aktyviai reaguoja į skirtingus garsus – atkreipkite jo dėmesį  jų pagalba. Tai gali būti bučiniai, čepsėjimas liežuviu, švilpimas, gyvūnų garsai ir t.t. Galite naudoti įvairius vaikų muzikos instrumentus (ksilofoną, būgnelius ir kt.) arba triukšmauti (šiugždinti popierių, patuksenti šaukštu į grindis ir pan.). Tokie eksperimentai padeda vystyti kūdikio girdimąją atmintį ir padeda jam atpažinti skirtingus garsus.

Kilimėlis

Spalvingas įvairių tekstūrų kilimėlis yra dar vienas mamos pagalbininkas. Skirtingų tekstūrų paviršiai lavina kūdikio jautrumo raidą. Daugelyje tokių kilimėlių yra įmontuoti veidrodėliai, barškučiai, raišteliai, lipdukai ir kitos įvairios „paslaptys“. Dažnai tokie kilimėliai kartu būna ir muzikiniai. Gerai, jei jie dar turi ir arkas, ant kurių tvirtinami žaisliukai. Kūdikis su pasitenkinimu jų siekia ir lavina savo koordinaciją bei raumenis.

Ant „žirgo“

Sėdėdami uždėkite koją ant kojos ir padėkite mažylį pilvuku sau ant kojų. Laikydami kūdikio rankas, „pajodinėkite ant žirgo“, pakeldami kojas aukštyn ir žemyn.

Lėktuvas

Laikykite kūdikį pilvuku ant rankos ir paskraidykite. Tačiau būkite atidūs, kad netikėtai neužsikabintumėte už baldų.

Batutas

Tvirtai laikydami kūdikį po pažastimis, pakelkite jį aukštyn ir žemyn, lyg imituotumėte šokinėjimą ant batuto.

Tokie pratimai padeda vystyti vaiko judesių koordinaciją, taip pat formuoja jo pagrindinį pasitikėjimą supančiu pasauliu. Nes tik patikimo žmogaus (mamos, tėčio...) rankose gali vykti tokie „skrydžiai“.

Jei šiuos žaidimus lydi atitinkamos pramogos ir eilėraštukai, tai taip pat paskatins foneminės vaiko klausos ir kalbos ugdymą.

Įdomaus ir malonaus jums laisvalaikio kartu!

Autorė psichologijos mokslų kandidatė, vaikų ir šeimos psichologė Irina Gubeladze