Teisingas kvėpavimas gimdymo metu. Kvėpavimo pratimai nėščiosioms
Teisingas kvėpavimas gimdymo metu. Kvėpavimo pratimai nėščiosioms
Teisingas kvėpavimas gimdymo metu sumažina skausmą, palengvina gimdymo eigą ir suteikia pakankamą deguonies kiekį kūdikiui. Todėl mamai taip svarbu išmokti teisingo kvėpavimo pratimus.
Gimdymas skirstomas į tris laikotarpius: sąrėmius, gimdymą ir placentos gimimą. Kiekvienas iš šių kvėpavimo etapų šiek tiek skiriasi, tačiau pagrindas yra vienas: kvėpavimas pilvu. Norėdamos jį išbandyti, uždėkite rankas ant pilvo ir pabandykite kvėpuoti taip, kad jūsų krūtys nejudėtų, o rankos (ir pilvas) pasikeltų ir nusileistų. Atminkite, kad gimdant įkvėpimas turėtų vykti pro nosį, o iškvėpimai – pro burną, o lūpos turėtų būti susuktos vamzdeliu.
Kvėpuojame lėtai
Kai prasidėstikrieji sąrėmiai ir kils nemalonūs pojūčiai, padės pirmojo tipo kvėpavimas – sulėtintas. Kai kurioms moterims šis kvėpavimo būdas tinka per visą gimdymo laikotarpį. Paprastai žmogus padaro iki 17 kvėpavimo judesių per minutę ir visada įkvėpimas yra trumpesnis nei iškvėpimas. Siekiant nuskausminti vidutinio stiprumo sąrėmius, būtina giliai ir lėtai kvėpuoti. Pirmiausia lėtai ir giliai įkvėpkite 3 sekundes – iškvėpkite 7 sekundes. Treniruotis ypač patogu pasidėjus priešais save laikrodį su sekundine rodykle. Taigi, bus gauti 6 kvėpavimo judesiai per minutę. Kuo stipresni sąrėmiai, tuo lėčiau reikia kvėpuoti: 5 sekundes įkvepiant – 10 sekundžių iškvepiant (gaunasi 4 kvėpavimo judesiai per minutę). O tada dar rečiau: įkvėpkite 6 sekundes – iškvėpkite 12 (gaunasi 3 kvėpavimo judesiai per minutę).
Atnaujiname kvėpavimo techniką
Treniruojantis nėštumo metu, stenkitės kvėpuoti skirtingomis pozomis: sėdint, gulint, stovint, atsiklaupus ant keturių. Kiekvieną kartą iškvepiant atkreipkite dėmesį į skirtingų kūno dalių atsipalaidavimą – taip atpalaiduosite visus reikalingus raumenis. Kai sąrėmiai tampa stiprūs ir skausmingi, lėtas kvėpavimas nebepadeda. Jį keičia kitas būdas: kvėpavimas bangomis. Sąrėmiai lyg bangos - pirmiausia didėja, kurį laiką laikosi, tada sąrėmių jėga mažėja. Tavo kvėpavimas turėtų pakartoti šią bangą: pirmiausia lėtas ir gilus, o kai didėja sąrėmio jėga, kvėpavimas tampa dažnas ir paviršutiniškas (tai vadinamasis lekavimas lyg šuniukui), tada sąrėmis išnyksta, o kvėpavimas pamažu grįžta į lėtą ir gilų. Kvėpavimą „šuniuku“ galima pakeisti kvėpavimu „žvakė“ (lėtas gilus įkvėpimas pro nosį ir staigus iškvėpimas pro burną, lyg norėtumėte užpūsti žvakę).
Dažnai nosis ir burna išsausėja nuo intensyvaus kvėpavimo. Norėdamos to išvengti, palieskite liežuvio galiuką prie gomurio iškart už dantų. Tai sudrėkins įkvepiamą orą. Delnais su išskėstais pirštais kvėpuodama šiek tiek pridenkite nosį ir burną, delnai sulaiko drėgmę. Galite periodiškai skalauti burną arba gerti vandenį.
Įkvėpimas ir iškvėpimas stumiant
Atsakingiausias gimdymo laikotarpis – stūmimas. Kai kurias stangas teks „iškvėpuoti“, tačiau kai gydytojas leis jums stumti – darykite tai visu atsidavimu! Kvėpavimas stūmimo metu: gilus įkvėpimas pro burną, kvėpavimo sulaikymas (tuo metu reikia žiūrėti į bambą ir stumti į tarpvietę (lyg esant vidurių užkietėjimui). Lėtas iškvėpimas. Svarbiausia neiškvėpti staigiai ir nešaukti, kitaip visa jėga bus eikvojama šaukimui ir stūmimas bus neproduktyvus. Jei viskas daroma teisingai, per vieną sąrėmį reikėtų stumti iš viso 3 kartus.
Atminkite, kad kvėpavimo pratimų trukmė neturėtų viršyti 10 minučių per dieną. Dėl dažnesnių kvėpavimo pratimų gali sumažėti anglies dioksido koncentracija kraujyje ir imti svaigti galva. Jei atlikdama pratimus pajutote galvos svaigimą, įkvėpkite ir neiškvėpkite 20-30 sekundžių –
galvos svaigimas praeis. Nebijokite, jei iš pirmo žvilgsnio visa ši technika atrodo sunki. Kol yra laiko, treniruokitės po truputį kasdien ir viskas praeis sklandžiai.