Kada dygsta pirmieji dantukai?
Kada dygsta pirmieji dantukai?
Pirmieji vaiko gyvenimo metai kupini nuostabių atradimų ne tik sau, bet ir tėvams.
Tačiau didžiuodamiesi kiekvienu mažu savo vaiko pasiekimu, tėvai ir nuolat nerimauja. Jie jaudinasi dėl visko: ar pakankamai mažylis valgo, ar nemiega per daug neramiai, ar tinkamai vystosi ir dar daugiau. Vieną pagrindinių šio begalinio nerimo ir lūkesčių sąrašo vietų užima pirmieji dantys. Maža to, kad praktiškai visos tėvų siaubo istorijos prasideda žodžiais „ir tada jam pradėjo dygti dantys...“, taip pat „kaimyno vaikas būdamas šešių mėnesių turėjo keturis dantis, o mes jų vis dar neturime“. Norėdami nustoti jaudintis dėl priežasties ir be jos, pirmiausia turite nustoti lygiuotis į kitus aplinkinius. Arba tiesiog išsiaiškinti, kada vis dėlto pradeda dygti pirmieji dantys ir kodėl visiems tai gali vykti skirtingu metu?
Pirmasis dantukas: viskas yra individualu
Jūs niekada nesustatysite visų vaikų į tuos pačius standartus ir net nemėginkite. Kai kurių mažylių dantys pradeda dygti praėjus vos keturiems mėnesiams po gimimo, o kiti ir septynių būdami toliau džiugina tėvus visiškai bedante šypsenėle. Taip pat žinomi atvejai, kai mažyliai gimė turėdami du ar tris dantis. Viskas yra individualu ir priklauso nuo daugelio veiksnių. Tačiau norėdami turėti bent kažkokius orientyrus, gydytojai vis tik sudarė dantų kalimosi grafiką. Jei atidžiai pažvelgsite į tai, pastebėsite, kad net jame nėra tikslių terminų – visi pateikiami su poros mėnesių amplitude.
Kada laukti pirmųjų dantų?
Taigi kada pradeda dygti pirmieji dantys? Tiesą sakant, jų užuomazgos susidaro dar nėštumo metu. Pieniniai dantys – 7-10 savaičių, nuolatiniai – po 17-os. Vidutiniškai po 4 mėnesių nuo gimimo pieniniai dantys pradeda aktyviai kaltis dantenų viduje, o maždaug 6–7 mėnesių jie išdygsta į paviršių. Paprastai tai viduriniai apatiniai kandžiai. Po jų pasirodo keturi viršutiniai kandys, o tada pasirodo apatiniai šoniniai. Paprastai iki metų kūdikiui prasikala aštuoni dantys. Kiti dvylika – iki dviejų ar trijų.
Apytikslis dantų dygimo grafikas:
- apatiniai centriniai kandys – 6–9 mėnesiai;
- viršutiniai centriniai kandys – 7–10 mėnesių;
- viršutiniai šoniniai kandys – 9–12 mėnesių;
- apatiniai šoniniai kandys – 11–14 mėnesių;
- viršutiniai pirmieji krūminiai dantys- 12-15 mėnesių;
- apatiniai pirmieji krūminiai dantys – 12-15 mėnesių;
- viršutinės iltys – 16-20 mėnesių;
- apatinės iltys – 17–22 mėnesiai;
- viršutiniai antrieji krūminiai dantys – 20-33 mėnesių;
- apatiniai antrieji krūminiai dantys – 24–36 mėnesiai.
Reikėtų dar kartą pakartoti, kad konkrečiai jūsų vaiko dantų dygimo greitis ir seka gali skirtis. Ir ateityje tai niekaip neturės įtakos dantų sveikatai. Atsilikimas gali siekti net šešis mėnesius. Nerimauti reiktų tik tuomet, jei iki metų mažyliui neišdygo nei vienas dantukas. Tokiu atveju turėtumėte kreiptis į odontologą.
Vėlavimo priežastys
Anksčiau buvo manoma, kad dantų vėlavimas rodo kai kurias ligas, pavyzdžiui, tokias kaip rachitas. Tačiau šiuolaikinė medicina nebėra tokia kategoriška. Pirmųjų dantų pasirodymo laikas priklauso nuo:
1. Paveldimumo. Jei kurio nors iš šeimos narių dantys išdygo vėliau nurodytų terminų, nesitikėkite ypatingo jūsų mažylio dantų kalimosi greičio: jis atsigimė į savo tėvus.
2. Gimimo laiko. Neišnešiotiems kūdikiams dantys dažniausiai dygsta vėliau.
3. Mamos mityba nėštumo metu. Tai tiesiogiai veikia gemalinių dantų formavimąsi.
4. Dėl to, kad mama vartojo įvairius vaistus nešiodama kūdikį. Būna atvejų, kai dantys taip ir nepradeda augti. Tai vadinama adentija ir yra susijusi su dantų-apatinio žandikaulio sistemos vystymosi anomalijomis – visiškai nėra dantų užuomazgų. Tačiau tai labai retas reiškinys.
Kaip jau minėta, neatitikimas kalimosi grafikui – nėra priežastis panikai. Vis dėlto, jei nerimaujate dėl bendros jūsų kūdikio būklės ir jo raidos greičio, dėl visa ko pasirodykite gydytojui, kad užkirstumėte kelią galimiems organizmo sutrikimams.