Sveika namų atmosfera- vaiko sveikatos garantija
Sveika namų atmosfera- vaiko sveikatos garantija
Vaikai yra labai jautrūs. Įtempti santykiai šeimoje, ginčai, nesusipratimai gali neigiamai paveikti jų sveikatą. Santykiai šeimoje – tai energetinė erdvė, kurioje mažylis gyvena. Jei ši erdvė psichologiškai įtempta, šalta, tai ir vaikui būna sunku. Mažylis nesupranta, kas vyksta. Bet jaučia, kad ne viskas yra gerai. Kartais vaikas daro išvadas, kad yra kaltasir bando „viską ištaisyti“. Būdų tam jis turi daugybę. Tai nėra rečiausias, nors ir neįsisąmonintas atvejis – „susirgti ir numirti“.
Teisė į ligą
Visada geriau naudotis teise į jausmus nei teise į ligą. Bet jei mama ir tėtis nelabai sugeba išreikšti emocijas, tai ir vaikui sunku to išmokti. Maža to, jūsų psichinė įtampa, pasitraukimas į traumines emocijas, taip pat jūsų „nebuvimas“ realiame gyvenime negali nepaveikti jūsų kūdikio. Iš čia kyla jo agresyvus elgesys ir ligos. Ką pajutote dabar perskaičiusi pastraipą ir pagalvojusi, kad esate atsakinga už kūdikio skausmą? Kaltę, baimę, pyktį ant savęs? Būtent šito ir neverta leisti. Juk tokios emocijos tiesiog kenkia kūdikiui. Palikite nuošalyje savęs kaltinimus,tai kenkia visai jūsų šeimai.. Vaikui ypač pavojinga gyventi tėvų baimės atmosferoje. Reikia spręsti tiek šeimos, tiek asmenines problemas. Žinoma, šis procesas turi savybę užsitęsti, todėl reikia išmokti sumažinti įtampą čia ir dabar.
Ramybė, tiktai ramybė!
Padarykite taisykle ne tik nesiginčyti savo vaiko akivaizdoje, bet ir atsigauti, įveikti nerimą ir baimes pirmiau, nei pradėsite bendrauti su mažyliu.
- Ramus lėtas kvėpavimas (5 sekundes įkvėpimas, 5 sekundes iškvėpimas) leis jums subalansuoti emocijas. Tada, rodydami pirštu į krūtinės centrą, pasakykite: „Aš čia!“ Tai padės „įžeminti save“ ir vėl sugrįžti čia ir dabar, ten, kur yra kūdikis.
- Jums prireiks „šiukšliadėžės“ emocijoms. Tai gali būti maišelis šauksmams arba dėžutė piktumams. Išsakykite jiems savo susierzinimą. Pamatysite, kad toks paprastas žaidimas gali sumažinti įtampą.
- Nusiprauskite po dušu arba nusiplaukite rankas ir veidą. Vandens procedūros taip pat valo ir sielą.
Po šių neįmantrių metodų jau įmanoma ramiai pakalbėti su vaiku. Jei mažylis tapo barnio liudytoju ar nerimauja dėl šeimoje susiklosčiusios situacijos, pasakykite jam, kad kartais žmonės ginčijasi, tačiau tai nereiškia, kad jie nori išsiskirti. Tiesiog ne visada užtenka tinkamų žodžių išreikšti tai, kas skaudina. Patvirtinkite - jis dėl to nekaltas.
Atmosferos namuose pokyčiai
Sulaikoma agresija, įtampa, skausmingi išgyvenimai – visa tai kaupiasi namų erdvėje. Kūdikiai į tai reaguoja ligomis ir blogu elgesiu. Savo namus reikia valyti. Taip pat įdėti į juos ką nors šviesaus, kūrybingo, gero.
- Surenkite generalinį valymą kartu su savo vaiku. Fizinis poveikis daro įtaką energetikai. Leiskite vaikui jums padėti, paversdami šią nuobodžią veiklą linksmu laiko praleidimu.
- Kartu su mažyliu pagalvokite, kaip pradžiuginti namus: nusipirkite naują vazoną ar užuolaidas, nupieškite paveikslą, įžiebkite aromatinę lempą... Pastuksenkite į sienas ir sofas, „išmušdama" lyg iš kilimopiktumus ir įžeidimus.
- Palinkėkite namams švaros ir šviesos, įsivaizduokite, kaip visa erdvė prisipildo gerumu ir džiaugsmu. Tegul tai tampa tradicija!
Bet jei mama ar tėtis nebūna harmonijos būsenoje, o tik imituoja tai, tuomet vaikas dar labiau suglumsta. Teisingiau sakyti: „Aš dabar labai nusiminusi, aš pykstu. Atsiprašau, man reikia pabūti vienam!“ Nepriimtina išlieti sukauptą negatyvą vaikui, tačiau pripažinti, kad sieloje yra sunku, įmanoma.
Priėmimas „Akmenukas avalynėje“
Šis žaidimas suteiks galimybę atsikratyti įtampos iki tol, kol ji išaugs iki grėsmingo dydžio. Padės pavyzdys: į batus įspaustas akmenukas mums trukdo. Jei jo neištrauksi, atsiras žaizda. Ir bet kas, kas jį užkabins, taps žaibolaidžiu. Norėdami to išvengti, sakykite vienas kitam: „Aš turiu akmenuką batuose, man reikia pabūti vienam“ (noriu apsikabinimų, neužtenka šilumos). Taip jūs visi pamažu išmoksite suprasti savo jausmus, poreikius, paprašyti pagalbos, suartėsite. O atmosfera namuose bus sveikesnė.