Slingas, vaikjuostė ar nešioklė? Specialistų atsakymai į klausimus
Slingas, vaikjuostė ar nešioklė? Specialistų atsakymai į klausimus
Mamų patirtys: „Su prmuoju slingu man nepasisekė. Aš jį įsigijau kursuose nėščiosioms. Bet jis buvo labai nepatogus. Dėl storo volelio, kuris turėjo būti „pagalve“ mano kūdikio galvytei, šis slingas buvo labai prastai reguliuojamas: volelis įstrigdavo žieduose ir jo nebuvo galima tinkamai ištraukti."
Jau buvau nusprendusi, kad slingas – „ne mūsų“, nes nešioti kūdikį, visą laiką palaikant jo galvytę ir nugarą ranka, buvo labai nepatogu. Bet štai kūma atnešė sūnaus nešiotų daiktų maišelį, o tarp jų buvo dar vienas slingas su žiedais, tiesiog pagamintas kitos firmos. Aš išbandžiau ir buvau maloniai nustebinta – šis slingas buvo tai, ko aš ieškojau.. Tuomet aš pagaliau supratau, kad kūdikio nešiojimas slinge gali būti labai patogus!“.
„Mes beveik nenaudojome vežimėlio. Ir aš nepajutau visų jo „privalumų“ važinėjant mieste ratais per dangčius, duobes, laiptus ir nepritaikytus prie nusileidimo šaligatvio bortelius. Ne, mano kūdikis buvo su manimi ir visur keliavo prisiglaudęs prie manęs.“
Prie mamos širdies
Pediatrė neonatologė Lidija Babyč vienareikšmiškai palaiko vaikjuosčių nešiojimą: „Slingas (ypač naujagimiams) sukuria labai svarbų artumą, kurio metu mama nesijaučia tarsi prirakinta prie vaiko. O mažylis nepaliekamas vienas. Štai tai, manau, yra svarbiausia. Mažylis, devynis mėnesius buvęs neatsiejama motinos dalimi, ir toliau nori būti kartu su motina – tai yra jo poreikis, saugumas, išgyvenimo garantija. Bet, deja, vaikai dažnai atsiduria tokioje situacijoje, kai jie verksmu priversti reikalauti nors truputėliomamos dėmesio.
Po to tokios mamos vaikšto pas pediatrus ir neurologus ir skundžiasi dėl kūdikio neramumo, dažno verksmo ir prašo tai išgydyti. Tiesiog yra tiesiog daugybė neišmyluotų vaikų, kuriuos pradeda „nepripratinti prie rankų“ dar gimdymo namuose. Ne čiulptukas yra geriausias būdas nuraminti kūdikį, o motinos rankos ir kūnas.
Kokį modelį pasirinkti jūsų kūdikiui?
Apie tai, kokio amžiaus slingas mažyliams tinkamas, mums papasakojo slingų konsultantė, ir ergonomiškų nešioklių gamybos cecho „Lelya“ savininkė Alina Jakovenko.
„Visai mažyčiams geriausiai pasirinkti vaikjuostę, namuose, kuomet reikia rankų atlikti namų ruošos darbus, rinkitės slingą sužiedais. Jei planuojate maitinti naujagimį vaikjuostėje, tai tam tiks slingas su žiedais. Nes, pirma,jį lengva nusiimtiir, antra, kūdikį galima paguldyti į horizontalią padėtį, kuri būtina maitinant pirmuosius pora mėnesių.
Per laikotarpį, maždaug nuo 7 kg ir kol kūdikis pradės eiti, nešioti mažylį slinge yra sunkiausia. Todėl šiuo laikotarpiu labai rekomenduoju ilgą vaikjuostę, nes ji geriausiai paskirsto svorį. Jei vaikjuostė baugina, tuomet galima rinktis nešynę „Mei Tai“
Svarbu paminėti, jog nešioklė privalo būti ergonomiška ir saugi augančiam ir besivystančiam kūdikiui.“
Slingų konsultantės žodžius patvirtina pediatrė Lidija Babyč: „Visai mažiems kūdikiams tinka skirtingi „lopšio“ padėties variantai. Tam geriausiai tiks slingas su žiedais arba vaikjuostė.
Patogu naudoti slingą pirmaisiais mėnesiais ir namuose. Kol kūdikis dažnai žinda, galite lėtai atlikti kasdienius darbus. Prie mamos kūno prigludę kūdikiai paprastai yra daug ramesni, nes jiems patinka saugus „kokono“ pojūtis.
Kai nereikia vystyti: nešioklės
Slingai turi vieną nepatogią savybę. Kai vaikas pradeda vaikščioti, tai jam norisi pasivaikščiojimo metu tris šimtus kartų nusileisti žemyn ir vėl pakilti ant rankų. Čia jau į slingą neįvyniosi... Taigi laikas pagalvoti apie nešioklę. Kalbant apie nešiokles, svarbiausias kriterijus, užtikrinantis saugų vaikų vystymąsi ir buvimą jose, yra ergonomiškumas.
Ergo nešioklė fiksuoja kūdikį fiziologinėje padėtyje ir teisingai paskirsto kūdikio svorį per motinos kūną. Specialus gobtuvas palaiko kūdikio galvą, kai jis miega. Tai reiškia, jog mamai nereikia laikyti ranka galvytės. Nešioklė taip pat yra patogi tuo, kad vaiką galima dažnai ir be problemų išsitraukti ir įdėti atgal.
Ergonomiškų nešioklių kainos labai skirtingos. Viena populiariausių tarp mamų buvo nešioklė BabyBjorn, kuri buvo pristatoma kaip ergonomiška ir saugi, bet iš tikrųjų taip nėra. Jos pliusas – tai galimybė lengvai išimti miegantį kūdikį.
Mamos, kurios daug nešioja vaikus, žino, kaip tai svarbu. Nes išimti miegantį kūdikį iš įpaprastos ergonomiškos nešioklės ir neišbudinti jo – tai tikras iššūkis.
Vis tik, jei norite įsigyti tikrai saugią kūdikiui ergonomišką nešioklę – rekomenduojama rinktis Ergobaby.
Kalbant ne apie ergonomiškas, o paprastas nešykles, tai Alina Jakovenko jų atžvilgiu nusiteikusi gana kritiškai: „Nešynė „kengūra“ nėra fiziologinis nešiojimas, nes neleidžia vaikui būti natūralioje pozoje. Šio tipo nešynėse mažylio kojos kabo žemyn. O dubens kaulas netinkamu kampu įkišamas į klubo sąnarį. O jeigu šiame sąnaryje dar yra problemų (pavyzdžiui, klubų displazija), pasekmės gali būti labai liūdnos.
Be to, tokia kojų padėtis + standus atlošas per daug apkrauna vaiko apatinę stuburo dalį. O nugaros raumenys dar nėra pakankamai išvystyti, kad galėtų atlaikyti šią apkrovą. Dėl to turime netinkamą laikyseną ir perkrautą stuburą, kuris gali reaguoti ir iškart, ir žymiai vėliau – problemomis jau brandžiame amžiuje.
Mamai tokio tipo nešioklės taip pat nėra labai geros, nes:
- dirželiai siauri ir gali įsirėžti į pečius;
- kūdikis kabo per žemai. Svorio centras pasislenka, mama yra labiau atsilošusi atgal ir patiria per didelę apkrovą nugarai.
- Paprastai tokiose nešynėse nėra apatinio tvirtinimo ir visas krūvis gula ant nugaros viršaus, taip ją vargindamas
Dar vienas trūkumas – neįmanoma žindyti neišėmus kūdikio iš nešioklės.“
Pediatro komentaras: „Sėdimą, vertikalią padėtį galima naudoti, kai kūdikis jau sėdi pats. Tai yra vertikali padėtis jam jau yra natūrali, jis yra aktyvus pasivaikščiojant, o dalį laiko miega.
Jei kūdikis užmiega, nebūtina ilgai jo nešioti sėdimoje padėtyje. Vis tiek jis nesėdi lygiai. Jis nejuda miegodamas ir negali pakeisti savo kūno padėties. Net ir palaikant nugarą, nereikia pernelyg ilgai vaiko laikyti nešioklėje, rekomenduojama iki dviejų valandų per dieną“.
Dirbdama su ergonomiškomis nešioklėmis ir vaikjuostėmis-slingais, Alina gali pasakyti apie fiziologinės nešynės pasirinkimą: „Nešioklė – tarsi formelė. Ji gali netikti arba vaikui, arba mamai, arba abiem. Slingas – universalus. Jis tinka visiems, nes visiškai prisitaiko prie vaiko.
Nešioklė paskirsto svorį daugiau ant klubų. Todėl, jei yra kokių nors „moteriškų“ problemų, geriau ja nesinaudoti. Taip pat kontraindikacijos gali būti diskomfortas dubens srityje, jo išsiskyrimo tipas arba stipri venų varikozė.
Žinoma, tai ne visos griežtos kontraindikacijos, tačiau, sakykime, situacijos, kai nešioklės nederėtų nešioti. Tokiu atveju geriausia pasirinkti vaikjuostę arba slingą su žiedais arba nešynę „Mei Tai“ – tai labai priklauso nuo motinos galimybių ir jos sveikatos būklės.
Vaikjuostė paskirsto svorį kuo tolygiau per didelę nugaros sritį.
Nešynė „Mei Tai“ – tai simetriška nešynė, tačiau svorio paskirstymo srityje ji skiriasi nuo vaikjuostės, nes pagrindinis svoris uždedamas ant pečių juostos ir viršutinės nugaros dalies.
Slingas su žiedais – asimetriškas, bet labai mobilus,jokių mazgų, jokių diržų – tik audinys ir 2 žiedai, kurie suformuoja lengvai naudojamą, saugią ir vaikui patogią nešioklę. Lengva užsidėti, lengva reguliuoti ar keisti vaiko padėtis. Todėl būtina atsižvelgti į konkrečią mamą, ar ji neturi nugaros problemų. O jei turi, tai kurioje vietoje. Renkantis nešynę kūdikio požiūriu, labai svarbu, kad jūsų ergonominė nešioklė arba nešynė tiktų ir patiktų mažyliui.
Todėl visada (!) būtinai (!) reikia stebėti laikysenos fiziologiją ir kad slingas ir nešioklė būtų gerai įtempti.“
Kad ir ką mama pasirinktų, geriau nešioti nei vežioti. Kūdikį nešiojantis tėvelis jaučiasi atsakingas už mažylį, užmezga kontaktą. Motina tampa judresnė ir kartu suteikia vaikui artumo jausmą. Ir visi patenkinti!