Žindymas Krūtimi

Žindančios mamos mityba: Mityba, suvartojamas kiekis, dieta

Žindančios mamos mityba: Mityba, suvartojamas kiekis, dieta

Daugelis naujų mamų nori sužinoti apie mitybos ypatumus žindymo metu. Kurie maisto produktai yra naudingi žindančiai moteriai ir pieno kokybei, o kurių reikėtų atsisakyti? Kokia turėtų būti žindančios mamos mityba?

Žindančios mamos mityba po gimdymo

Žindančios moters mityba turėtų būti sveika ir pilnavertė visu žindymo laikotarpiu. Iškart po gimdymo, dauguma maisto produktų gali būti naujagimio kolikos (dieglių), pilvuko pūtimo ar alerginės reakcijos priežastis. Kaip bebūtų, mamos pienas nėra įprastas maistas kūdikiui. Vaikučio virškinimo sistema dar tik pradeda dirbti, todėl nereikėtų jos pernelyg apkrauti.

Žindymo ekspertai pataria iš karto po gimdymo valgyti tik tuos maisto produktus, kurie nesukelia neigiamos reakcijos. Pavyzdžiui, įvairios vandenyje virtos košės, dribsniai, grikiai yra tinkamas maistas (taip pat ryžiai, jei kūdikis neturi žarnyno problemų). Virta mėsa taip pat gerai suvirškinama (triušiena, kalakutiena, vištiena ar veršiena). Vienas žindančių moterų mėgstamiausių ir „teigiamų“ maisto gaminių, yra orkaitėje kepti obuoliai (žalios spalvos). Taip pat galite išmėginti daržovių sriubas, šviežius bananus, vaflius ar skrudintą duoną.

Nėra vieningos nuomones, kiek skysčių reikėtų suvartoti pirmomis dienomis po gimdymo. Stebėkite savo savijautą. Jei pieno gamyba prasideda itin greitai, o krūtys perpildytos ir skausmingos, geriausia sumažinti suvartojimų skysčių kieki iki 1 litro per dieną (ir žindyti kūdikį dažniau). Jei jaučiatės gerai, gerkite, kiek norite, kad išvengtumėte dehidratacijos. Galite gerti paprastą arba negazuotą vandenį, arbatą ar pasterizuotas vaisių sultis.

Ar reikia laikytis dietos?

Be abejonės, žindanti mama turi laikytis dietos. Tačiau svarbu paminėti, kad dieta žindymo metu, yra viso labo tik mitybos apibūdinimas. Tai nėra griežti apribojimai ir visų skanėstų atsisakymas. Žindančios moters dieta yra paremta pagrindiniais sveikos mitybos principais: valgykite kiek norite gerųjų produktų, ir kuo mažiau to, kas nėra naudinga.

Pirmąjį mėnesį po gimdymo, prireiks griežtesnės dietos, kad išsiaiškintumėte, kaip kūdikis reaguoja į tam tikrus produktus, kuriuos Jūs valgote. Po mėnesio galite pradėti paįvairinti savo meniu.

Kad žinotumėte, kaip kūdikis reaguoja į maisto produktus, patartina vesti maisto dienoraštį. Viename stulpelyje užsirašykite, ką suvalgėte, o kitame, kokia buvo kūdikio reakcija į pieną. Įveskite naujus maisto produktus ne dažniau nei kas 3 dienas. Jei vaikutį išberia, suerzina, prasideda kolika (diegliai), pučia pilvuką, nedelsiant nustokite vartoti tuos maisto produktus. Pamėginkite vėl suvalgyti po 3–4 savaičių, reakcija į maisto produktus nepasireikš iš karto. Vaikui augant, jo skrandžiui bus lengviau prisitaikyti prie įvairių pieno skonio niuansų.

Manoma, kad tam tikri maisto produktai (pavyzdžiui, svogūnai ir česnakai) pienui suteikia nemalonų kvapą ir skonį, kurio kūdikiai dažnai nemėgsta. Tuo tarpu kofeinas dirgina kūdikio nervų sistemą ir gali sukelti irzlumą.

Geriau nerizikuoti ir atsisakyti stiprių alergenų tokių, kaip citrusiniai vaisiai, šokoladas, karvės pienas, kiaušiniai, raudonos spalvos vaisiai ir uogos. Konservantai ir maisto dažikliai gali sukelti alergiją, todėl geriau rinkitės šviežius ir natūralius produktus. Dažniausiai, Jūs pati nebūsite alergiška vieniems ar kitiems maisto produktams.

Teisinga žindančios mamos mityba

Racionali, teisinga mityba žindymo laikotarpiu reiškia subalansuotą dietą, kuri tinka Jums. Galite valgyti viską, kas tinka Jums ir Jūsų mažyliui. Nesiekite kraštutiniškumų: nereikia valgyti „už du“ ar badauti, kad greičiau susigrąžintumėte buvusias formas. Valgyti mažas porcijas, bet dažnai (5–6 kartus per dieną).

Valgykite daugiau šviežių vaisių ir daržovių. Neatsisakykite liesos žuvies ar mėsos. Rauginti pieno produktai (priešingai nei įprasto pieno produktai) nesukelia alergijų.

Pasistenkite vengti riebių, sūrių, keptų, rūkytų ar marinuotų maisto gaminių. Atsisakykite greitojo maisto ir egzotinių patiekalų. Susilaikykite nuo saldžių ir keptų gaminių.

Alkoholis (greitai patenka į pieną ir neigiamai veikia kūdikio nervų sistemą) ir saldieji gazuoti gėrimai, kurių sudėtyje yra cheminių medžiagų ir cukraus, griežtai nerekomenduojami. Gazuoti limonadai neabejotinai pūs kūdikio pilvuką (ir, tikėtina, sukels alergijas).