Pienligė 3-ame nėštumo trimestre: simptomai ir priežastys
Pienligė 3-ame nėštumo trimestre: simptomai ir priežastys
Iš visų nedidelių nėštumo komplikacijų makšties pienligė – viena iš dažniausių. Remiantis statistika, dauguma moterų iki nėštumo turėjo bent vieną makšties pienligės atvejį.
Ji dar vadinama makšties kandidoze ar monilioze. Pienligė dažnai atsiranda nėštumo metu, tačiau nėra jokių įrodymų, kad ji kenkia kūdikio vystymuisi.
Pašėlę hormonai, makšties pH, mitybos ir metabolizmo pokyčiai paaiškina, kodėl kandidozė pasireiškia daugeliui besilaukiančių motinų. Moterys yra gerai susipažinusios su makšties pienligės simptomais ir beveik iš karto bando atsikratyti jais, naudodamos vaistinius preparatus.
Manoma, kad moterys, kenčiančios nuo pienligės keturis ar daugiau kartų per metus, turi pasikartojančią kandidozę. Jei nėštumo metu pienligė nepašalinama įprastomis priemonėmis, teks taikyti alternatyvius gydymo būdus.
Kas sukelia makšties pienligę?
- Pienligę sukelia mielių grybelis Candida Albicans. Tai paprastas vienaląstis organizmas, kuriuo lengva užsikrėsti, bet gana sunku sunaikinti. Daugelis moterų yra Candida ssp nešiotojos, kurios ramiai gyvena ant odos ir makštyje. Juos kontroliuoja „gerosios“ bakterijos. Esant palankioms sąlygoms, tokioms kaip išsekimas, nėštumas ar antibiotikų vartojimas, Candida greitai dauginasi ir išsivysto į infekciją.
- Pienligė gali ilgai tūnoti jūsų kūne, tiesiog laukdama progos naujam protrūkiui. Nėštumo metu makšties Ph pusiausvyra tampa daugiau šarminė nei rūgštinė. Iš esmės, ji tampa saldesnė dėl glikogeno sankaupų makšties ląstelėse, kurias Candida taip mėgsta. Štai kodėl moterys, sergančios nekontroliuojamu diabetu, yra linkusios į pienligę.
- Nėštumo metu dažnai padidėja išskyrų iš makšties, o tai sukuria nuolatinę drėgną aplinką. Candida klesti šiltomis ir drėgnomis sąlygomis, o makštis – ideali vieta jai daugintis. Taip pat pienligės vystymąsi skatina hormoniniai pokyčiai nėštumo metu, įskaitant didelį estrogeno kiekį.
- Moterys, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, vartojančios steroidus ar joms yra atliekama chemoterapija, taip pat patenka į rizikos grupę.
Kokie yra makšties pienligės simptomai?
- Baltos spalvos makšties išskyros, pasižyminčios tekstūra, panašia į varškę.
- Intensyvus, dėmesį blaškantis makšties niežėjimas.
- Makšties skausmas ir dirginimas.
- Skausmas, perštėjimas šlapinantis, ypač, jei atsiranda makšties audinių ir lytinių lūpų patinimas.
Ar pienligė gali trukdyti pastoti?
Ne, pienligė neturi įtakos vaisingumui ir nesukelia komplikacijų nėštumo metu. Makšties kandidozės plitimą riboja makšties gleivinė ir oda aplink ją.
Ar pienligė pakenks mano kūdikiui įsčiose?
Nėra jokių įrodymų, kad kandidozė gali pakenkti negimusiam kūdikiui. Candida neprasiskverbia į gimdą ir dažniausiai apsiriboja makštimi ir oda aplink ją.
Ar makšties pienligė gali pakenkti jūsų naujagimiui?
Jei gimdant makštyje buvo kandidozė, kyla pavojus užkrėsti grybeliu ir kūdikį – dažniausiai pienligė vystosi burnos ertmėje (susidaro baltos apnašos ar plėvelė), rečiau – kirkšnyje. Kūdikis taip pat gali užsikrėsti Candida žindant krūtimi, jei ant spenelių atsirado pienligė. Bet nesijaudinkite: visos šios būsenos yra išgydomos ir labai gerai reaguoja į priešgrybelinius kremus ar lašus.