Jūsų kūno ir organizmo pokyčiai 34-oje nėštumo savaitėje. Emociniai pokyčiai
Jūsų kūno ir organizmo pokyčiai 34-oje nėštumo savaitėje. Emociniai pokyčiai
Nėštumas - normali būsena, tad dauguma sveikų moterų apsieina be komplikacijų arba turi šiek tiek nedidelių problemų. Juk jūsų kūnas patiria reikšmingų pokyčių, todėl bus naudinga žinoti, ko tikėtis iš nėštumo.
Svarbu atsiminti, kad kiekviena moteris yra ypatinga ir savaip reaguoja į nėštumą. Jei tai yra pirmasis jūsų nėštumas, tikriausiai atidžiai stebite visus savo būklės pokyčius. Kai kuriuos iš jų sunku ignoruoti, pavyzdžiui, svorio padidėjimą, tuo tarpu kiti gali būti ne tokie pastebimi ir galite net nekreipti dėmesio.
Kada reikėtų nerimauti?
Riba tarp normalios savijautos ir keliančios nerimą gali būti labai neryški. Kai kurie pokyčiai aiškiai įspėja, pvz. kraujavimas, pilvo skausmas ar sulėtėję kūdikio judesiai. Bet kitus pokyčius - kaip padidėjęs kraujospūdis ar baltymų kiekis šlapime, sunkiau aptikti savarankiškai. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl taip svarbu nėštumo metu reguliariai lankytis pas gydytoją ar akušerę.
Nebūna kvailų klausimų
Kiekviena konsultacija pas savo gydytoją yra svarbu, nes tai vienas iš būdų sumažinti stresą. Be to, gydytojų vaidmuo yra šviesti ir palaikyti jus, todėl sudarykite sąrašą dalykų, kuriuos norite išsiaiškinti.
Fiziniai pokyčiai
Dauguma ankstyvų pokyčių nėštumo metu yra susiję su zigotos išėjimu iš kiaušintakio ir prisitvirtinimu prie gimdos sienos. Pagrindinis jūsų kūno prioritetas bus jį palaikyti ir padidinti galimybes išgyventi.
O kaip aš?
Pirmomis nėštumo savaitėmis atrodo, kad kūnas funkcionuoja autopilotu. Evoliucinės biologijos metai reiškia, kad jūsų kūnas žino, kaip maitinti apvaisintą kiaušinėlį ir palaiko jį iki visiško išsivystymo. Visa tai, be abejo, reiškia, kad jūs ir jūsų poreikiai kažkuriuo metu bus antrame plane. Nėštumo metu jūsų komfortas, mobilumas, virškinimas ir medžiagų apykaita pasikeis, kad maksimaliai padidėtų jūsų kūdikio galimybės išgyventi.
Nepamirškite apie folio rūgštį
Pirmosiomis savaitėmis pabandykite sumažinti kontaktą su toksinais, kurie gali sukelti vystymosi problemų. Folio rūgšties vartojimas po 500 mikrogramų per parą padės sumažinti vaiko nervo vamzdelio defekto tikimybę. Norėdami gauti išsamesnės informacijos, skaitykite skyriuje „Ko reikia vengti nėštumo metu“.
Ankstyvūs fiziologiniai pokyčiai
- Praleista menstruacijos. Jei turite 28 dienų ciklą, tikriausiai ovuliacija įvyko maždaug 14-tą dieną po paskutinių mėnesinių pirmosios dienos. Pastojimas paprastai įvyksta per keletą dienų po ovuliacijos.
- Negausus kraujavimas iš makšties, praėjus maždaug 5-10 dienų po pastojimo. Jis vadinamas implantaciniu kraujavimu ir atsiranda, kai zigota patenka į gimdos endometriumą, prisotintą kraujagyslių. Implantacinis kraujavimas pasireiškia mažiau nei 50 proc. moterų, todėl nesijaudinkite, jei jums jo nebus.
- Krūtų ir spenelių pokyčiai. Padidėjęs jautrumas, krūtų padidėjimas, spenelių patamsėjimas ir sunkumas dubens srityje yra normalūs.
- Keistas metalo skonis burnoje.
- Daugelis nėščių moterų pažymi, kad jaučia keistus jausmus arba tiesiog intuityviai supranta, kad yra nėščios.
- Šlapinimosi dažnumas. Negalėjimas ilgai kentėti dėl noro šlapintis ir poreikis nedelsiant ištuštinti šlapimo pūslę.
- Išsekimo ir nuovargio jausmas.
- Pykinimo ir normalaus apetito pokyčio jausmas. Atsiranda jautri uoslė ir kai kurių kvapų netoleravimas. Raudoną mėsą, žalią vištieną, žuvį ir kiaušinius ypač sunku ištverti pirmaisiais nėštumo mėnesiais.
- Spuogų bei kraujagyslių tinklelio ant veido ir krūtinės išryškėjimas.
Norėdami gauti išsamesnės informacijos apie ankstyvus pokyčius nėštumo metu, skaitykite skyriuje „Nėštumas kiekvieną savaitę“.
Vėlesni fiziologiniai pokyčiai
- Padidėjęs pilvo dydis nuo maždaug 12-osios nėštumo savaitės. Padidėjusi jūsų gimda pradeda kilti, išeina iš dubens žiedo ir juda aukštyn.
- Krūtys padidėja ir areolės patamsėja, bei atsiranda maži spuogeliai. Trečiojo nėštumo trimestro metu prasideda priešpienio gamyba su nedažnu pratekėjimu. Šie pokyčiai vyks tol, kol jūsų krūtys bus paruoštos žindyti.
- Svorio padidėjimas. Normalus ir sveikas svorio padidėjimas nėštumo metu yra 10–14 kilogramų. Pirmajame trimestre paprastai padidėja nedaug, daugiau- antrame, o labiausiai- trečiame trimestre.
- Vaiko judesiai, kuriuos galima jausti ir pamatyti. Dažniausiai motinos pirmą kartą patiria savo kūdikio judesius nuo maždaug 16 nėštumo savaitės. Mamos, kurios jau ne pirmą sykį laukiasi, gali pastebėti judesius šiek tiek anksčiau.
- Dusulys, kadangi išsiplėtusi gimda spaudžia plaučius ir diafragmą. Maždaug nuo 36-osios savaitės galimas „palengvėjimas“, kai vaikas nusileidžia į dubenį, ruošiantis gimdymui. Tai dažniau atsitinka pirmą kartą gimdančioms mamoms.
- Venų varikozė, hemorojus, strijos, virškinimo problemos, rėmuo, vidurių pūtimas, vidurių užkietėjimas ir kojų patinimas. Kai žinome visus šiuos simptomus, pačios stebimės, kas mus verčia pastoti, tiesa? Ir nors tai skamba banaliai, visos problemos netrukus bus pamirštos, kai paimsite taip ilgai lauktą kūdikį ant rankų.
- Kraujo kiekis, kurį kiekvieną minutę pumpuoja jūsų širdis, padidėja maždaug 40 proc. per pirmąsias 20 nėštumo savaičių. Bendra jūsų kraujo apimtis padidės nuo 5 iki maždaug 7-8 litrų iki vaiko gimimo. Tai reiškia, kad jūsų širdis ir visa jūsų kraujotakos sistema padidina jūsų aktyvumą ir krūvį, kad patenkintumėte papildomus nėštumo poreikius. Nenuostabu, kad kartais jaučiate nuovargį.
Emociniai ir hormoniniai pokyčiai
Nėštumo metu gali atrodyti, kad hormonai kontroliuoja jūsų gyvenimą. Jie atliks svarbų vaidmenį, palaikant jūsų nėštumą ir užtikrinant jūsų kūdikio galimybes išgyventi. Tačiau hormonai taip pat yra atsakingi už nuotaikų svyravimus ir emocinį nestabilumą. Jeigu paprastai nesate linkusi ašaroti ir gana santūri, nėštumas gali atverti visiškai naujas jūsų charakterio puses.
Kartais dėl jūsų kūne vykstančių pokyčių galite patirti depresiją ir tam tikrą sumaištį. Užtikriname, kad šie nuotaikų svyravimai nėra visam laikui - emocinis fonas stabilizuosis gimus kūdikiui.
Emocinė sveikata
Kadangi nėštumas reiškia daugelio fizinių, psichinių ir emocinių pokyčių jūsų gyvenime pradžią, kartais jaučiatės priblokšta. Dažnai moterys patiria padidėjusį stresą nėštumo metu.
Jūsų streso lygis gali priklausyti nuo daugelio veiksnių, tačiau yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad sumažintumėte streso lygį:
- suvokti savo lūkesčius
- vengti alkoholio arba narkotikų
- išspręskite santykių problemas, kurios gali sukelti papildomą stresą
- rūpinkitės savimi - skirkite laiko dalykams, kurie padeda jums atsipalaiduoti.
Norėdami gauti daugiau informacijos apie emocinę sveikatą ir rūpinimąsi savimi nėštumo metu, skaitykite skyriuje “Prenatalinio tobulėjimo centras”.
Psichinė sveikata
Nors tam tikras streso lygis nėštumo metu yra normalus, bet, jei jums atrodo, kad stresas vis labiau užvaldo ar sunku susitvarkyti su kasdienėmis situacijomis, tai gali reikšti, kad patiriate psichikos sutrikimą.
Žinome, kad moterys yra linkusios į psichinius sutrikimus nėštumo metu ir pirmaisiais vaiko gyvenimo metais - labiau nei bet kuriuo kitu savo gyvenimo etapu. Yra įvairių tipų psichikos sutrikimų, kurie gali atsirasti nėštumo metu, įskaitant nerimo būsenas ir depresiją. Tikimybė padidėja, jei psichinių sutrikimų turėjote praeityje ir/arba jų buvo šeimos anamnezėje. Bipoliniu sutrikimu sergančios moterys taip pat patenka į rizikos grupę, todėl svarbu pasikalbėti su savo gydytoju apie ligos istoriją, kadangi tai taip pat gali turėti įtakos, kokius vaistus galite saugiai vartoti nėštumo metu.
Svarbiausia sugebėti aptikti ankstyvuosius psichikos sutrikimo požymius ir ieškoti pagalbos ankstyvoje stadijoje. Kuo anksčiau paprašysite pagalbos, tuo greičiau galėsite pasveikti ir pasiruošti kūdikio gimimui.
Norėdami gauti daugiau informacijos apie psichikos ligų, kurios gali atsirasti nėštumo metu, spektrą, veiksmingus gydymo metodus ir prieinamą pagalbą, skaitykite skyriuje "Prenatalinio tobulėjimo centras”.
Kontrolės praradimas
Jei visada sugebėjote kontroliuoti savo mitybos įpročius, nėštumo metu galite prarasti dalį savo įgūdžių. Jūsų kūno forma ir dydis nėštumo metu tikrai pasikeis. Bet tai nereiškia, kad turėtumėte atsisakyti noro gražiai atrodyti.
Didžiausią dėmesį skirkite plaukų priežiūrai, rinkitės patogius, gražius drabužius ir išlaikykite sveiką svorio augimą. Bejėgiškumo jausmas, susijęs su nėštumu, tik pablogins jūsų savijautą, o tai nieko gero. Stenkitės šį laiką vertinti teigiamai ir neprarasti humoro jausmo.
Nerimas
Nerimas - paplitusi emocija nėštumo metu. Jis gali būti gana bendro pobūdžio, tačiau gali būti ir konkretesnis, pavyzdžiui, bijoti gimdymo. Nėščios moterys gali būti apimtos įkyrių minčių, t.y., gali vėl ir vėl mintyse grįžti prie tų pačių problemų ir nerimo. Kritiniais atvejais šios įkyrios mintys gali būti depresijos ar įkyraus kompensacinio sutrikimo simptomas. Aptarkite savo jausmus su akušere ar gydytoju. Jie girdėjo tokias istorijas ir anksčiau, todėl laiku kreipkitės pagalbos ir pasirūpinkite savo psichikos sveikata vardan savęs ir vaiko.
Praktiniai aspektai
Didžiausią susirūpinimą kelia praktinės problemos: sumažintos pajamos, būsto paieškos, biudžeto planavimas, vaikų priežiūra ir tiesiog kito mažo žmogaus pasirodymas namuose. Pakalbėkite su savo partneriu ir šeima. Pagalvokite apie praktiškus, realius būdus, kaip palengvinti apkrovą. Ištikus finansiniams sunkumams, „Centrelink“ turi sistemas šeimoms, kurios atitinka tam tikrus kriterijus. Norėdami gauti papildomos informacijos, žiūrėkite skyriuje „Centrelink“.
Kas rūpinasi jumis?
Nėščias moteris dažnai užvaldo prieštaringi jausmai. Kartais entuziastingai priimate motinystės perspektyvas, o jau po minutės jaučiatės visiškai neutraliai. Jus gali užvaldyti kaltės jausmas, ypač ankstyvą rytą, kai negalite užmigti. Jūs jaudinatės, kad paaugęs vaikas sužinos, jog nebuvo planuotas, kad jis gims anksčiau, nei planavote su savo partneriu, ar net jei jūsų santykiai su partneriu yra ne tokie geri kaip norėtumėte. Sumišimas, kaltė, apgailestavimas ir net panika- tai paplitusios emocijos nėštumo metu.
Kritika
Nėščios moterys ypač jautrios kritikai. Kartais tai, ką jums kažkas pasako, vertinate kaip kritiką, nors iš tikrųjų pasakyti dalykai neturėjo kritiško atspalvio. Ypatingas jautrumas ir emocinis jautrumas - paplitusi būklė, todėl leiskite sau kartais klysti.
Atsiprašykite, jei jaučiate, kad suklydote. Nustebsite, kokie jautrūs ir supratingi gali būti aplinkiniai.
Prietarai
Ar pastebite, kad pradėjote vengti juodų kačių, nevaikščioti po laiptais ar neišskleidžiate skėčio namuose? Prietarų gali kilti nėštumo metu ir net jei jūs nesijaudinote dėl druskos išbėrimo (o tai blogas ženklas), jūs pradedate į tokius dalykus kreipti dėmesį. Taigi, jei tai jus nuramins, venkite trigerių, kurie, jūsų manymu, yra blogas ženklas. Istoriškai prietarai buvo vienas iš būdų paaiškinti tai, ką dabar paaiškina mokslas.
Izoliacija ir vienatvė
Venkite atsiribojimo nėštumo metu. Turint namuose mažų vaikų, norisi nuo visko atitrūkti ir pailsėti vienumoje. Bet jūsų pačių socializacijai svarbu, kad kalbėtumėte ir bendrautumėte su kitomis moterimis. Ieškokite savo rajone žaidimų aikštelių ir paklauskite savo gydytojos ar slaugytojos, kokios mamų grupės yra jūsų bendruomenėje.