Kūdikio Raidos Etapai

Kaip vystosi jūsų kūdikis?

Kaip vystosi jūsų kūdikis?

Jei pirmąjį mėnesį jaučiate, kad eikvojate daug energijos ir jėgų, tačiau iš savo kūdikio gaunate itin mažai grįžtamojo ryšio, tai ateinantis mėnuo turėtų jus pradžiuginti. Netrukus jūsų mažylis pradės daugiau judėti, šypsotis ir net su jumis bendrauti.

2 mėnesių kūdikis

Jūsų angeliuko šypsenos užpildys širdį didžiuliu džiaugsmu. Ir net jei jūs niekada anksčiau neturėjote nieko bendra su vaikais, su savo mažyliu, neabejojame, užmegsite itin šiltą ryšį. Kad šis procesas būtų greitesnis ir lengvesnis,stenkitės kuo dažniau skirti dėmesio savo mažyliui, , švelniai kalbinkite jį, glostykite ir kuo daugiau šypsokitės. Ir kai jūsų kūdikis jums nusišypsos, būtinai atsakykite į tai teigiamai – žodžiais, veido išraiška, apkabinimais. Šį reiškinį psichologai vadina „bendravimo šokiu“ tarp tėvų ir kūdikio.

Maitinimas

Šiuo laikotarpiu kūdikis gali rodyti vis daugiau alkio požymių ir reikalauti, kad jis būtų maitinamas dažniau. Pabandykite prisitaikyti prie savo kūdikio ir pasitikėkite savo sugebėjimu jausti, kada reikia jį pamaitinti. Jei anksčiau žindydama davėte kūdikiui tik vieną krūtį, dabar galite pasiūlyti abi.

Mažylis vis dar turi būti maitinamas naktį, bet jau gali miegoti 5-6 valandas tarp maitinimų, jei pirmąjį mėnesį priaugo pakankamai svorio. Šis ilgesnis nepertraukiamas kūdikio miegas yra ideali galimybė tėvams šiek tiek pailsėti.

Miegas

Šį mėnesį kūdikio miego įpročiai šiek tiek pasikeis. Dieną jis jau miegos nuo 1 iki 3 valandų iš eilės, rodydamas nuovargio požymius praėjus pusvalandžiui po maitinimo. Tai yra signalas, kad jūs galite paguldyti savo kūdikį į lovelę. Šiame amžiuje vaikai gali miegoti nuo 9 iki 18 valandų per parą.

Elgesys

Sulaukę 2 mėnesių vaikai dažniausiai daug verkia, o tai šiek tiekneramina tėvus. Yra daugybė priežasčių, kodėl kūdikis verkia. Dažniausi iš jų – nervų sistemos brendimas, per didelis susijaudinimas, nuovargis, artumo poreikis.

Tėvams galima patarti tik apsišarvuoti kantrybe ir išmokti suprasti, koks poreikis vienu ar kitu atveju slypi jūsų mažylio verksme. Stenkitės patenkinti visus jo poreikius. Kartais pakanka tik apkabinti savo kūdikį ar išeiti kartu pakvėpuoti grynu oru.

Raidos etapai

Vaikas pereina nuo refleksinių judesių prie sąmoningų. Įsitikinkite, kad turite mažų, bet saugių žaislų, kuriais galite žaisti kartu su savo mažyliu. Vis tik dažniausiai šiuo metu kūdikis tyrinės savo rankytes ir kojytes, o ši jo veikla suteiks jums šiek tiek laiko pailsėti. Kūdikis dar labai mažas, kad suprastų, jog tokie įdomūs dalykaipriklauso jam, todėl kaskart, kai rankytės ir kojytės pateks į jo regos lauką, jam bus malonu su jomis žaisti ir tyrinėti.

2 mėnesių amžiaus jūsų kūdikis jau gali jus sekti. Stebėkite, kaip jis savo akimis suranda jūsų veidą, fiksuoja savo žvilgsnį į jūsų akis, o tada šypsosi. Žaislą laikykite šalia kūdikio ir stebėkite, kaip jo akys veikia vieningai ir sutelkia dėmesį į jį. Pastebėję, kad jūsų kūdikis turi žvairumą ar kokių nors kitų akių ar regos problemų, kreipkitės į gydytoją. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo didesnė tikimybė, kad defektai bus visiškai pašalinti.

Svoris ir ūgis

2 mėnesių amžiaus kūdikis vidutiniškai priauga 150–200 g per savaitę. Nesijaudinkite, jei kūno svorio augimas netolygus – svorio padidėjimas ir ūgis, taip pat galvos apimtis turėtų būti vertinami kaip visuma, remiantis  matavimu kasmėnesiniame vizite pas kūdikį prižiūrintį pediatrą.

Saugumas

Niekada nepalikite kūdikio be priežiūros ant vystymo stalo, lovos, sofos ar kitoje jam pavojingoje vietoje, kad išvengtumėte nukritimo ir sužeidimų. Saugiausia kūdikiui ant grindų, patiesus paklotą ar minkštą kilimėlį. Būkite atidūs, jei namuose yra augintinių.

Klausa

Stebėkite, kaip jūsų kūdikis reaguoja į garsius ir netikėtus garsus. Jei jis krūpteli ir išsigąsta, vadinasi jo klausa vystosi normaliai. Lietuvoje visiems kūdikiams klausos tyrimas atliekamas iškart po gimimo, tačiau jei jums kyla abejonių ar sunerimote, pasitarkite su gydytoju. Apžiūrėjęs kūdikį jis pasakys, ar reikia pakartotinai atlikti klausos testą.

O kaip mama?

Pasistenkite skirti bent kelias valandas per savaitę sau ir darykite tai, kas jums teikia malonumą. Be to, dabar yra laikas pradėti palaipsniui atgauti savo fizinę formą vaikščiojant, plaukiojant, atliekant jogos pratimus ir lneintensyvias treniruotes. Svarbiausia nespartinti įvykių ir lėtai didinti krūvį (užsiėmimų skaičių, intensyvumą ir trukmę).

Jei maitinate krūtimi, atminkite, kad per daug intensyvi mankšta gali sumažinti laktaciją. Bėgiodama dėvėkite krūtis prilaikančią liemenėlę, kuri sumažina nepageidaujamą krūtų judėjimą. Jei turite problemų dėl šlapimo nelaikymo, bėgiojimas ir staigūs pasikartojantys pratimai nerekomenduojami.

Jei dar nespėjote atlikti pogimdyminės apžiūros, atlikite tai dabar. Iki to laiko kraujavimas iš makšties turėtų sustoti, o gimda ir vidaus organai turėtų grįžti į tokią būklę, kokie jie buvo prieš nėštumą. Kai kurios moterys nekreipia dėmesio į pogimdyminę apžiūrą, pasiteisindamos laiko stoka. Tačiau atlikti ją ypač svarbu , nes nieko svarbiau už sveikatą nėra.Tai taip pat puiki proga aptarti geriausius kontracepcijos variantus su gydytoju ar akušere. 

Jūsų emocijos

Kai kurios mamos, ypač turinčios vyresnių vaikų, pripažįsta, kad šiame etape jos gyvena tarsi autopilotu – yra labai pavargusios ir išsekusios. Būtent šiuo metu dauguma tėčių grįžta iš į darbą, todėl pagrindinė vaikų priežiūros ir auklėjimo našta gula ant mamų pečių. Dėl šios priežasties moterys, ypač tos, kurios iki nėštumo buvo aktyvios profesinėje veikloje, gali jaustis izoliuotos nuo visuomenės. Norėdama nesijausti vieniša ir išvengti depresijos, reguliariai skirkite laiko bendravimui su draugais ir kolegomis, stenkitės neatsilikti nuo savo profesijoje vykstančių pokyčių.

Dėmesys sau

Jei staiga jums „pabiro“ plaukai, nepanikuokite. Dėl nėštumo metu organizme buvusio didesnio estrogeno kiekio plaukai buvo tvirti ir žvilgantys. Pagimdžius papildoma estrogeno gamyba baigiasi, o tai atsiliepia ir plaukų būklei. Jie ima slinkti itin gausiai. Nesijaudinkite, viskas greitai normalizuosis. Dabar ypač prižiūrėkite savo dantis ir dantenas. Nėštumas ir gimdymas dažnai turi neigiamos įtakos dantų būklei, todėl būtinai apsilankykite pas savo odontologą, kad patikrintų jų būklę. Dantų ir dantenų ligas reikia gydyti laiku, kad per anksti neprarastumėte dantų ir neužkrėstumėte savo kūdikio kenksmingomis bakterijomis, kurios aktyviai dauginasi burnos ertmėje..

Jūsų miegas

Dar tik temsta, o jūs jau miegate eidama? Tai jaučiama dėl didžiulio nuovargio ir naktinių maitinimų. Bandydamos išgyventi šį periodą, visada stenkitės pamiegoti kartu su kūdikiu dienos metu. Šios 1–3 valandos miego reiškia labai daug. Ir nevaržykite savęs, jei galva krinta ant pagalvės aštuntą vakaro. Miegokite tiek, kiek jums leidžia kūdikis. O kad spėtumėte atlikti visus namų ruošos darbus, neatsisakykite šeimos ar draugų pagalbos.

Santykiai su partneriu

Tikriausiai per pastaruosius du mėnesius neturėjote lytinių santykių. Atsigavimas po gimdymo, fizinis išsekimas ir absoliutus dėmesio sukaupimas ties kūdikiu nepalieka daugumai motinų jėgų palaikyti intymius santykius. Bet jei abu esate pasirengę atnaujinti savo seksualinę veiklą, galite tai padaryti būtent dabar.

Tačiau turėkite omenyje, kad bet kuriuo momentu jūs galite vėl pastoti. Jei šiuo metu jaučiatės tam nepasiruošusi, raskite geriausius kontracepcijos būdus savo porai.