4 mėnesių miego krizė (regresas)
4 mėnesių miego krizė (regresas)
Pirmieji kūdikio gyvenimo mėnesiai yra tikras adaptacijos metas: prisitaikymas prie šviesos, prie tėvelių bei jų kuriamos rutinos. Suėjus 3 mėnesiams, kūdikių dažniausiai nebekamuoja diegliai,maitinimo sunkumai jau, rodos, praeityje, tačiau dėl nežinomos priežasties jis neatskiria dienos meto nuo nakties. Vaikučio miegas tampa neramus, jį sunku užmigdyti. Per pirmuosius dvejus vaikučio gyvenimo metus nutinka keletas tokių krizių: suėjus 4 mėnesiams, 9 mėnesiams, metukams su puse ir dvejiems metams.
Kodėl sukurta rutina nebeveikia?
Pirmuosius 3 gyvenimo mėnesius kūdikis daugiausia laiko praleidžia valgydamas ir miegodamas. Didžioji paros dalis paprastai yra praleidžiama miegant. Tačiau suėjus 4 mėnesiams, ši įprasta rutina staiga pasikeičia: kūdikis gali nebemiegoti ilgiau nei dvi valandas iš eilės. Šis amžius žymi pirmąjį vaiko raidos etapą. Fizinis aktyvumas padidėja: vaikutis jau gali apsiversti, labiau domisi aplinka, aktyviai siekia žaislų. Tačiau nebegali užmigti be pagalbos, nes yra pernelyg išsiblaškęs ir susijaudinęs.
Svarbu paminėti, kad miego struktūra pasikeičia. Jei anksčiau vaikutis užmigdavo greitai ir ilgam, dabar jo miego struktūra primena suaugusiųjų ir turi keletą fazių: lengvasis miegas (pirmosios 15–20 minučių) ir gilusis miegas. Būtent dėl šių fazių kūdikis, kuris atrodo vienu metu kietai įmigęs, prabunda mamai pamėginus jį padėti į lovytę, pradeda prašyti būti pamaitintas ir visas sūpavimo bei migdymo procesas prasideda iš naujo.
Dėl tos pačios priežasties vaikams gali būti sunku užmigti važiuojant. Pirma, pernelyg daug dalykų blaško dėmesį. Antra, judėjimas gali neleisti užmigti.
Ką jūs galite padaryti?
Visų pirmiausia, būkite kantrūs. Miego regresas yra laikinas ir visada praeina per dvi ir ne ilgiau nei 5–6 savaites. Nepamirškite, jog tai vienas iš požymių, jog jūsų vaikutis auga. Tai turėtų nuraminti.
Tokiu laikotarpiu negalvokite apie maitinimo tvarkaraštį ir maitinkite kūdikį tada, kada jis nori, mat kūdikiui augant – didėja ir maisto medžiagų poreikisMaitinimas padės vaikučiui nusiraminti.
Dienos metu kūdikį geriau migdyti kambaryje negu lauke. Be to, esant namuose, lengviau padėti kūdikiui. Stenkitės pastebėti pirmuosius nuovargio simptomus: jei vaikutis trina akytes ar tampa tylus, tuoj pat paguldykite miegoti.
Rekomenduotina nustatyti ir griežtai laikytis vakaro rutinos. Pavyzdžiui, nuprausti kūdikį, lengvai pamasažuoti, pasūpuoti ir paguldyti miegoti. Tai padės kūdikiui greičiau priprasti prie rutinos. Patartina vėl grįžti prie miegojimo kartu naktį.